تبلیغات
تبلیغات
دسته بندي

آموزش گیتار – مقدماتی دست چپ و راست ۱

آموزش مقدماتی گیتار

در این قسمت تمرینات مقدماتی برای نو آموزان گیتار قرار میگیرد . این تمرینات بر چند هدف متمرکز شده است ۱= توانایی تشخیص نت ها و صدای مربوط به آن ۲=تقویت و تفکیک اعصاب دست چپ و راست ۳=هماهنگی انگشتان در اجرای تمرینات.

تمرینات این قسمت بصورت قدم به قدم میباشد یعنی باید در یک تمرین- مرحله – بتوانید به مهارت برسید سپس به سراغ تمرین مرحله بعدی بروید»

دست راست:
در دروس قبلی شرح کاملی از نحوه نشستن و گرفتن گیتار و نحوه زدن ضربات آپویاندو و تیراندو داده شد که میتوانید به آن رجوع کنید.

قبل از هر چیز باید با سیم های گیتار و نت های مخصوص به آن آشنا شوید .

سه سیم اول – نایلونی را تریبل میگوییم و سه سیم فلزی را باس مینامیم و به ترتیب از پایین ( از اولین سیم نایلونی ) نت ها بدین صورت است:

سه سیم اول – نایلونی – تریبل
سیم ۱ – می
سیم ۲ – سی
سیم ۳ – سل
و سه سیم فلزی – باس
سیم چهارم – ر
سیم پنجم – لا
سیم ششم – می

 

پس با نت های ۶ سیم آزاد گیتار آشنا شدید :

کلیه تمرینات را به دو روش آپویاندو و تیراندو انجام میدهیم :

مرحله اول:
انگشت i ضربه به سیم میزند بر فرض بصورت آپویاندو و سپس زدن ضربه به سیم دوم – سوم – چهارم و پنجم و ششم و برمیگردیم یعنی باز هم سیم ۶- سپس ۵ – ۴ – ۳ – ۲- و در نهایت ۱

این تمرین را بصورت تیراندو نیز انجام دهید .

یکی از متدهای جالب در نوازندگی برخی از اساتید بین المللی گیتار این است که بر این تکیه دارند که تمرینات تیراندو در یک روز و تمرینات آپویاندو در روز دیگر باشد ( این نکته در سطوح پیشرفته تاثیرات بسیار مثبتی بر روی نوازندگی خواهد داشت ).

نکات:
-به اجرای دقیق ضربات اپویاندو و تیراندو توجه کنید – به مطالب قبلی رجوع کنید تا متوجه باشید رعایت چه نکاتی لازم است
– در اجرای ضربات آپویاندو یکی از اشتباهات معمول این است که هنرجو به صورت سر دادن ضربات را میزند سعی کنید تا ضربه بزنید و از سر دادن انگشتان بر روی سیمها خود داری کنید.

 

اما این تمرین را با انگشتان دیگر – p سپس m سپس a نیز انجام دهید پس از مهارت در اجرا به سراغ تمرین زیر میرویم.

مرحله دوم :
حال این تمرین را با دو انگشت i و m انجام دهید .
همانند قدم زدن وقتی انگشتی ضربه میزند هنگامی که انگشت بعدی میخواهد ضربه خود را بزند انگشت اول از روی سیم برداشته میشود و به جای اصلی خود بر میگیرد – در ذهن خود قدم زدن را مجسم کنید –
به این کلیپ توجه کنید و انگشتان نوازنده

 

سپس ابن تمرین را با این فرمهای انگشتان ادامه میدهیم:
im – mi
m a – a m
i a – a i
p

اما در تمامی ای تمرینات این اصول را رعایت کنید:

۱= تمرینات را با حوصله و دقت انجام دهید بهیچ عنوان سعی نکنید سریع بزنید به استیل خود در هنگام اجرا توجه کنید از شکستن و خم کردن مچ در هنگام با لا رفتن بر روی سیم های باس خود داری کنید و سعی کنید از طریق بالا بردن آرنج آنهم به مقدار اندک زاوبه و استیل دست راستتان را حفظ کنید.

۲= پس از مهارت در انجام تمرینات و درک ضربات و چگونگی اجرا آنرا کلیه تمرینات را با مترونوم تمرین نمایید . با سرعت پایین بر فرض با سرعت ۶۰ – سیاه – یعنی در هر ۱ ثانیه تنها یک ضربه زده شود . و با با سرعت پایین تر.

۳= پس از مهارت اجرا با مترونوم سعی کنید هم با مترونوم هم با ضرب پا تمرینات را انجام دهید . در ابتدا سعی کنید تا بدون استفاده از گیتار ضربات پای خود را با مترونوم هماهنگ کنید سپس همراه با مترونوم و ضربه پا تمرینات را اجرا نمایید.

۴= اجرای تمرینات با خواندن نت های سیمهای ازاد بعنوان مثال اگر بر روی سیم یک ضربه میزنید نت آنرا که می میباشد بخوانید و بهمین صورت ادامه دهید
۵= در نهایت اجرای تمرینات با استفاده از مترونوم – ضربات پا و خواندن نت
۶=سرعت ملاک نیست سعی کنید تا نت ها را شفاف بیان کنید . سرعت بمرور زمان خود بوجود می آید.

سعی کنید در هر یک از مراحل فوق به مهارت مطلوب برسید و سپس به سراغ تمرین بعدی بروید.

تمرین دست چپ :

 

 

تمرین شماره ۱- کروماتیک
تمرینات کروماتیک یکی از محبوبترین و مفیدترین تمرینات در نوازندگی میباشد ( در مورد کروماتیک در مباحث تئوری خواهیم گفت ) .و این تنوع بسیار زیادی در نوع اجرا دارا میباشد.
اما تمرین مقدماتی برای دست چپ
انگشتان ۱ -۲ -۳ -۴ را بر روی پوزیسیون ۵ ( فرت پنجم قرار میدهیم ) یعنی انگشت ۱ بر روی فرت پنج – انگشت ۲ بر روی فرت ۶ – انگشت سوم بر روی فرت ۷ و انگشت ۴ بر روی فرت ۸ و بر روی سیم اول – می

 

ابتدا انگشت ۱ سپس ۲ – ۳ – ۴ بدون اینکه انگشتان ۲ -۳ -۴ را بردارید انگشت ۱ را از روی سیم اول برداشته و بر روی فرت ۵ سیم دوم – سی – قرار میدهید و بار هم بدون اینکه انگشت ۳ -۴ را از روی سیم یک بردارید انگشت ۲ را بر روی سیم دوم فرت ۶ قرار میدهید و بهمین ترتیب انگشتان ۳ و ۴ بر روی سیم دوم فرتهای ۷ و ۸

با همین ترتیب به سراغ دیگر سیمها میروید یعنی سیم سوم الی ۶ بصورت رفت و برگشت .
بسیاری از هنرجویان تنها تمرین را بصورت رفت یعنی از سیم ۱ تا ۶ انجام میدهند که بایستی حرکت برگشت از سیم ۶ به طرف سیم ۱ نیز انجام گردد.
در برگشت وضعیت به این صورت است .

ابتدا انگشت ۱ بدون اینکه انگشتان ۲-۳ -۴ را بردارید بر روی سیم ۵ و فرت ۵ قرار میگیرد و سپس انگشت ۲ بدون اینکه انگشت ۳ و ۴ برداشته شود بر روی سیم ۵ و فرت ۶ قرار میگیرد و به همین منوال تا انتها ادامه میدهیم.

حال چرا ما این تمرین را از پوزیسیون ۵ شروع کردیم؟
در هنگام شروع انگشتان دست چپ انعطاف پذیری کمی دارند و به اصطلاح باز نمیشوند اگر از پوزیسیون ۱ – فرت اول – شروع کنیم یا موجب بر هم خوردن استیل دست چپ میشویم و یا موجب فشار بیش از حد و دردهای عضلانی . چونکه فاصله فرت ها هر چقدر به سمت جلو و بدنه گیتار برویم کمنر میشوند و هر چقدر به سمت دسته گیتار برویم بیشتر.

نکته :
انگشتان دقیقا در گوشه فرت ها قرار میگیرند نه در وسط .

اما فواید این تمرین:
تفکیک عصبی انگشتان دست چپ میباشد و همچنین اینکه در این تمرین بصورت غیر ارادی یاد میگیرند تا در مراحل پیشرفته انگشتانشان نزدیک سبم ها قرار گرفته و موقع اجرا در گوشه فرت ها براحتی جای بگیرند.

مطالب مرتبط


سوال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

تبلیغات تبلیغات
آمارگیر سایت